Gillette-campbell County Airport (GCC)
Gillette-campbell County Airport (GCC)
GCC
Gillette-campbell County Airport (GCC)
Gillette, WY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GCC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
105-32-21.7000W/44-20-56.1000N -105.539361/44.348917 (Estimated) |
| Elevation | 4364 ft / 1330.15 m (Surveyed) |
| Land | 894 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NW of Gillette, WY |
| Location | Campbell County, WY |
| Magnetic Variation | 12E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cheyenne |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | CPR - Casper |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GCC (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | II A S 09/2005 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 5803 x 75 ft (1769 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 38° | 127° |
| Physical elevation | 4342.00 ft | 4316.00 ft |
| Coordinates | 44.345250N / 105.543708W | 44.357735N / 105.529952W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 16/34
| Dimensions | 7501 x 150 ft (2286 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4336.00 ft | 4364.00 ft |
| Coordinates | 44.357026N / 105.543902W | 44.336790N / 105.538760W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |