Garden City Regional Airport (GCK)
Garden City Regional Airport (GCK)
GCK
Garden City Regional Airport (GCK)
Garden City, KS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GCK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
100-43-27.9000W/37-55-39.1000N -100.724417/37.927528 (Estimated) |
| Elevation | 2890 ft / 880.87 m (Surveyed) |
| Land | 1848 acres |
| From nearest city | 8 nautical miles SE of Garden City, KS |
| Location | Finney County, KS |
| Magnetic Variation | 09E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Wichita |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | ICT - Wichita |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GCK (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 12/30
| Dimensions | 5700 x 100 ft (1737 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 2891.00 ft | 2877.00 ft |
| Coordinates | 37.930893N / 100.733276W | 37.919745N / 100.719408W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 7299 x 100 ft (2225 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 2889.00 ft | 2877.00 ft |
| Coordinates | 37.939248N / 100.722820W | 37.919207N / 100.723004W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |