Gardner Municipal Airport (GDM)
Gardner Municipal Airport (GDM)
GDM
Gardner Municipal Airport (GDM)
Gardner, MA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GDM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
072-00-57.7000W/42-32-59.6000N -72.016028/42.549889 (Estimated) |
| Elevation | 954 ft / 290.78 m (Surveyed) |
| Land | 80 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Gardner, MA |
| Location | Worcester County, MA |
| Magnetic Variation | 14W (1970) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BDR (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 18/36
| Dimensions | 3000 x 75 ft (914 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 954.00 ft | 924.00 ft |
| Coordinates | 42.553851N / 72.017473W | 42.545907N / 72.014563W |
| Gradient | 1.00 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |