Gladwin Zettel Memorial Airport (GDW)
Gladwin Zettel Memorial Airport (GDW)
GDW
Gladwin Zettel Memorial Airport (GDW)
Gladwin, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GDW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-28-30.0720W/43-58-14.1216N -84.475020/43.970589 (Estimated) |
| Elevation | 774 ft / 235.92 m (Surveyed) |
| Land | 300 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SE of Gladwin, MI |
| Location | Gladwin County, MI |
| Magnetic Variation | 04W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Responsible ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LAN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 4699 x 75 ft (1432 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 88° | 127° |
| Physical elevation | 771.00 ft | 773.00 ft |
| Coordinates | 43.971742N / 84.482866W | 43.972260N / 84.465033W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 15/33
| Dimensions | 2580 x 150 ft (786 x 46 m) |
| Surface | TURF-F |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 773.00 ft | 764.00 ft |
| Coordinates | 43.971267N / 84.478910W | 43.964769N / 84.475029W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*15/33 MKD WITH 3 FT YELLOW CONES |