Grundy Municipal Airport (GDY)
Grundy Municipal Airport (GDY)
GDY
Grundy Municipal Airport (GDY)
Grundy, VA
Latest photos of Grundy Municipal Airport (GDY)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GDY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-07-29.9880W/37-13-56.6150N -82.124997/37.232393 (Estimated) |
| Elevation | 2304 ft / 702.26 m (Surveyed) |
| Land | 89 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Grundy, VA |
| Location | Buchanan County, VA |
| Magnetic Variation | 06W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DCA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 2256 x 60 ft (688 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 37° | 127° |
| Physical elevation | 2304.00 ft | 2304.00 ft |
| Coordinates | 37.229935N / 82.127354W | 37.234851N / 82.122640W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Poor Condition
*RY 04/22 MARKINGS ARE FADED AND CENTERLINE NOT VISIBLE. |
Basic , Poor Condition |
| VGSI | system of panels on left | system of panels on left |