Heaven's Landing Airport (GE99)
Heaven's Landing Airport (GE99)
GE99
Heaven's Landing Airport (GE99)
Clayton, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GE99 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-27-33.9300W/34-54-51.0600N -83.459425/34.914183 (Estimated) |
| Elevation | 2724 ft / 830.28 m (Surveyed) |
| Land | 20 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NW of Clayton, GA |
| Location | Rabun County, GA |
| Magnetic Variation | 05W (2005) |
Runway 05/23
| Dimensions | 5062 x 50 ft (1543 x 15 m) |
| Surface | CONC |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 2686.00 ft | 2735.00 ft |
| Coordinates | 34.908833N / 83.464817W | 34.919533N / 83.454033W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Good Condition
*RWY END MARKINGS NSTD SIZE. |
Nonstandard , Good Condition
*RWY END MARKINGS NSTD SIZE. |