Sussex County Airport (GED)
Sussex County Airport (GED)
GED
Sussex County Airport (GED)
Georgetown, DE
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GED |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
075-21-30.0534W/38-41-16.3812N -75.358348/38.687884 (Estimated) |
| Elevation | 53 ft / 16.15 m (Estimated) |
| Land | 615 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Georgetown, DE |
| Location | Sussex County, DE |
| Magnetic Variation | 12W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GED (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 5000 x 150 ft (1524 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 33° | 127° |
| Physical elevation | 48.00 ft | 49.00 ft |
| Coordinates | 38.684057N / 75.364864W | 38.695582N / 75.355346W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 10/28
| Dimensions | 3109 x 75 ft (948 x 23 m) |
| Surface | ASPH |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 49.00 ft | 53.00 ft |
| Coordinates | 38.684783N / 75.362492W | 38.684781N / 75.351603W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |