Spokane International Airport (GEG)
Spokane International Airport (GEG)
GEG
Spokane International Airport (GEG)
Spokane, WA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GEG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
117-32-06.8000W/47-37-08.5000N -117.535222/47.619028 (Estimated) |
| Elevation | 2385 ft / 726.95 m (Surveyed) |
| Land | 4753 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles SW of Spokane, WA |
| Location | Spokane County, WA |
| Magnetic Variation | 18E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Seattle |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZSE - Seattle |
| Tie-in FSS | SEA - Seattle |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GEG (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 03/21
| Dimensions | 11002 x 150 ft (3353 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 2385.00 ft | 2322.00 ft |
| Coordinates | 47.610081N / 117.550080W | 47.631217N / 117.518266W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | ALSF2 | ALSF2 |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | Yes |
Runway 07/25
| Dimensions | 8199 x 150 ft (2499 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 2376.00 ft | 2372.00 ft |
| Coordinates | 47.616964N / 117.553268W | 47.616768N / 117.520029W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |