Brown County Airport (GEO)
Brown County Airport (GEO)
GEO
Brown County Airport (GEO)
Georgetown, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GEO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-52-57.8520W/38-52-55.0041N -83.882737/38.881946 (Estimated) |
| Elevation | 958 ft / 292.00 m (Surveyed) |
| Land | 42 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NE of Georgetown, OH |
| Location | Brown County, OH |
| Magnetic Variation | 05W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DAY - Dayton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DAY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 18/36
| Dimensions | 3530 x 65 ft (1076 x 20 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 956.00 ft | 953.00 ft |
| Coordinates | 38.886721N / 83.883792W | 38.877171N / 83.881681W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RWY 18 MARKINGS FADED. |
*RWY 36 MARKINGS FADED. |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| TDZ lights | No | No |