Ashe County Airport (GEV)
Ashe County Airport (GEV)
GEV
Ashe County Airport (GEV)
Jefferson, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GEV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-25-10.9000W/36-25-56.8000N -81.419694/36.432444 (Estimated) |
| Elevation | 3178 ft / 968.65 m (Surveyed) |
| Land | 106 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Jefferson, NC |
| Location | Ashe County, NC |
| Magnetic Variation | 07W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GEV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 4296 x 75 ft (1309 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 3178.00 ft | 3100.00 ft |
| Coordinates | 36.432324N / 81.426992W | 36.432556N / 81.412396W |
| Gradient | 1.80 | 1.80 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 2-box on left | |
| REIL | Yes |