South Big Horn County Airport (GEY)
South Big Horn County Airport (GEY)
GEY
South Big Horn County Airport (GEY)
Greybull, WY
Latest photos of South Big Horn County Airport (GEY)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GEY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
108-04-58.8000W/44-31-04.6000N -108.083000/44.517944 (Estimated) |
| Elevation | 3941 ft / 1201.22 m (Surveyed) |
| Land | 655 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Greybull, WY |
| Location | Big Horn County, WY |
| Magnetic Variation | 14E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Billings |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | CPR - Casper |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GEY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGSY |
Runway 07/25
| Dimensions | 3953 x 75 ft (1205 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 87° | 127° |
| Physical elevation | 3942.00 ft | 3919.00 ft |
| Coordinates | 44.513419N / 108.097880W | 44.514097N / 108.082760W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
Runway 16/34
| Dimensions | 7003 x 150 ft (2135 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 3905.00 ft | 3916.00 ft |
| Coordinates | 44.529766N / 108.081334W | 44.510884N / 108.076424W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |