Shelbyville Municipal Airport (GEZ)
Shelbyville Municipal Airport (GEZ)
GEZ
Shelbyville Municipal Airport (GEZ)
Shelbyville, IN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GEZ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-48-17.3000W/39-34-59.3000N -85.804806/39.583139 (Estimated) |
| Elevation | 803 ft / 244.75 m (Surveyed) |
| Land | 550 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NW of Shelbyville, IN |
| Location | Shelby County, IN |
| Magnetic Variation | 04W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GEZ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 5° | 127° |
| Physical elevation | 801.00 ft | 802.00 ft |
| Coordinates | 39.579584N / 85.804671W | 39.593268N / 85.803271W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 09/27
| Dimensions | 2671 x 190 ft (814 x 58 m) |
| Surface | TURF-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 92° | 127° |
| Physical elevation | 790.00 ft | 800.00 ft |
| Coordinates | 39.577131N / 85.811131W | 39.576853N / 85.801664W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | None |
None
*RY 27 BEGINS AT WEST SIDE OF TWY 'A'; GRASS LINE MARKS RY EDGES. |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |