Pope Field Airport (GFD)
Pope Field Airport (GFD)
GFD
Pope Field Airport (GFD)
Greenfield, IN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GFD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-44-09.9190W/39-47-25.1550N -85.736089/39.790321 (Estimated) |
| Elevation | 895 ft / 272.80 m (Estimated) |
| Land | 42 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Greenfield, IN |
| Location | Hancock County, IN |
| Magnetic Variation | 02W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
Runway 18/36
| Dimensions | 2165 x 150 ft (660 x 46 m) |
| Surface | TURF-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 896.00 ft | 897.00 ft |
| Coordinates | 39.794422N / 85.735253W | 39.788931N / 85.735253W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RY 18 DSPLCD THLD MKD WITH THREE YELLOW CONES EACH SIDE. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |