Grand Forks International Airport (GFK)
Grand Forks International Airport (GFK)
GFK
Grand Forks International Airport (GFK)
Grand Forks, ND
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GFK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
097-10-25.6000W/47-56-50.2000N -97.173778/47.947278 (Estimated) |
| Elevation | 844 ft / 257.25 m (Surveyed) |
| Land | 1618 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles NW of Grand Forks, ND |
| Location | Grand Forks County, ND |
| Magnetic Variation | 06E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GFK - Grand Forks |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GFK (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09L/27R
| Dimensions | 4206 x 100 ft (1282 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09L | 27R | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 842.00 ft | 843.00 ft |
| Coordinates | 47.952393N / 97.184922W | 47.952390N / 97.167761W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| REIL | Yes |
Runway 09R/27L
| Dimensions | 3300 x 60 ft (1006 x 18 m) |
| Surface | CONC |
| 09R | 27L | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 844.00 ft | 844.00 ft |
| Coordinates | 47.937993N / 97.169592W | 47.937986N / 97.156130W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 17L/35R
| Dimensions | 3901 x 75 ft (1189 x 23 m) |
| Surface | CONC-F |
| 17L | 35R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 842.00 ft | 843.00 ft |
| Coordinates | 47.951349N / 97.166212W | 47.940657N / 97.166223W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
Runway 17R/35L
| Dimensions | 7351 x 150 ft (2241 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 17R | 35L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 843.00 ft | 844.00 ft |
| Coordinates | 47.959245N / 97.181225W | 47.939096N / 97.181238W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |