Floyd Bennett Memorial Airport (GFL)
Floyd Bennett Memorial Airport (GFL)
GFL
Floyd Bennett Memorial Airport (GFL)
Glens Falls, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GFL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
073-36-37.1000W/43-20-28.4000N -73.610306/43.341222 (Estimated) |
| Elevation | 328 ft / 99.97 m (Surveyed) |
| Land | 628 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Glens Falls, NY |
| Location | Warren County, NY |
| Magnetic Variation | 14W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BTV - Burlington |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GFL (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 06/1976 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 01/19
| Dimensions | 5000 x 150 ft (1524 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 322.00 ft | 326.00 ft |
| Coordinates | 43.335670N / 73.608679W | 43.349384N / 73.609195W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR |
Runway 12/30
| Dimensions | 3999 x 100 ft (1219 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 110° | 127° |
| Physical elevation | 328.00 ft | 324.00 ft |
| Coordinates | 43.341478N / 73.619058W | 43.337647N / 73.604971W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |