Greenfield Municipal Airport (GFZ)
Greenfield Municipal Airport (GFZ)
GFZ
Greenfield Municipal Airport (GFZ)
Greenfield, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GFZ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-26-42.6000W/41-19-38.0000N -94.445167/41.327222 (Estimated) |
| Elevation | 1364 ft / 415.75 m (Surveyed) |
| Land | 38 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Greenfield, IA |
| Location | Adair County, IA |
| Magnetic Variation | 04E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FOD (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 07/25
| Dimensions | 3400 x 60 ft (1036 x 18 m) |
| Surface | CONC-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 78° | 127° |
| Physical elevation | 1359.00 ft | 1364.00 ft |
| Coordinates | 41.326513N / 94.449311W | 41.328299N / 94.437162W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
Runway 14/32
| Dimensions | 2500 x 50 ft (762 x 15 m) |
| Surface | CONC-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1357.00 ft | 1362.00 ft |
| Coordinates | 41.329674N / 94.450576W | 41.324244N / 94.445011W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-box on left | 2-box on left |
| REIL | Yes | Yes |