East Texas Regional Airport (GGG)
East Texas Regional Airport (GGG)
GGG
East Texas Regional Airport (GGG)
Longview, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GGG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-42-41.3520W/32-23-02.4520N -94.711487/32.384014 (Estimated) |
| Elevation | 365 ft / 111.25 m (Surveyed) |
| Land | 1300 acres |
| From nearest city | 8 nautical miles S of Longview, TX |
| Location | Gregg County, TX |
| Magnetic Variation | 03E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Memphis |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | FTW - Fort Worth |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 817-541-3474 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GGG (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 13/31
| Dimensions | 10000 x 150 ft (3048 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 357.00 ft | 354.00 ft |
| Coordinates | 32.392544N / 94.720123W | 32.373527N / 94.696738W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR |
Runway 18/36
| Dimensions | 6109 x 150 ft (1862 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 354.00 ft | 365.00 ft |
| Coordinates | 32.394009N / 94.716698W | 32.377223N / 94.716280W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |