Logansport/cass County Airport (GGP)
Logansport/cass County Airport (GGP)
GGP
Logansport/cass County Airport (GGP)
Logansport, IN
Latest photos of Logansport/cass County Airport (GGP)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GGP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-22-21.7000W/40-42-40.6000N -86.372694/40.711278 (Estimated) |
| Elevation | 738 ft / 224.94 m (Surveyed) |
| Land | 120 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles S of Logansport, IN |
| Location | Cass County, IN |
| Magnetic Variation | 04W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 5001 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 736.00 ft | 738.00 ft |
| Coordinates | 40.711190N / 86.381722W | 40.711338N / 86.363685W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |