Grand Junction Regional Airport (GJT)
Grand Junction Regional Airport (GJT)
GJT
Grand Junction Regional Airport (GJT)
Grand Junction, CO
Latest photos of Grand Junction Regional Airport (GJT)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GJT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
108-31-36.2450W/39-07-20.6850N -108.526735/39.122412 (Estimated) |
| Elevation | 4858 ft / 1480.72 m (Surveyed) |
| Land | 2357 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Grand Junction, CO |
| Location | Mesa County, CO |
| Magnetic Variation | 13E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Denver |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | DEN - Denver |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GJT (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGSY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 5502 x 75 ft (1677 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 54° | 127° |
| Physical elevation | 4784.00 ft | 4857.00 ft |
| Coordinates | 39.109902N / 108.529885W | 39.118683N / 108.514116W |
| Gradient | 1.30 | 1.30 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 11/29
| Dimensions | 10501 x 150 ft (3201 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 125° | 127° |
| Physical elevation | 4820.00 ft | 4858.00 ft |
| Coordinates | 39.134971N / 108.544339W | 39.118361N / 108.514094W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS/DME | LDA/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |