Gatlinburg-pigeon Forge Airport (GKT)
Gatlinburg-pigeon Forge Airport (GKT)
GKT
Gatlinburg-pigeon Forge Airport (GKT)
Sevierville, TN
Latest photos of Gatlinburg-pigeon Forge Airport (GKT)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GKT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-31-43.3370W/35-51-27.9320N -83.528705/35.857759 (Estimated) |
| Elevation | 1014 ft / 309.07 m (Surveyed) |
| Land | 210 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Sevierville, TN |
| Location | Sevier County, TN |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | BNA - Nashville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BNA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 5506 x 75 ft (1678 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 99° | 127° |
| Physical elevation | 1014.00 ft | 1006.00 ft |
| Coordinates | 35.858915N / 83.537883W | 35.856602N / 83.519524W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |