Renner Fld /goodland Muni/ Airport (GLD)
Renner Fld /goodland Muni/ Airport (GLD)
GLD
Renner Fld /goodland Muni/ Airport (GLD)
Goodland, KS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GLD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
101-41-56.4000W/39-22-14.3000N -101.699000/39.370639 (Estimated) |
| Elevation | 3657 ft / 1114.65 m (Surveyed) |
| Land | 372 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Goodland, KS |
| Location | Sherman County, KS |
| Magnetic Variation | 09E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Wichita |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | ICT - Wichita |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GLD (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 3501 x 75 ft (1067 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 63° | 127° |
| Physical elevation | 3657.00 ft | 3637.00 ft |
| Coordinates | 39.368519N / 101.705166W | 39.372872N / 101.694127W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
Runway 12/30
| Dimensions | 5499 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 3646.00 ft | 3654.00 ft |
| Coordinates | 39.374722N / 101.705078W | 39.364167N / 101.691176W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 1781 x 40 ft (543 x 12 m) |
| Surface | TURF-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 3640.00 ft | 3644.00 ft |
| Coordinates | 39.376606N / 101.700372W | 39.371717N / 101.700359W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*17/35 YELLOW CONES MARKERS AT THR. |