Gainesville Municipal Airport (GLE)
Gainesville Municipal Airport (GLE)
GLE
Gainesville Municipal Airport (GLE)
Gainesville, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GLE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
097-11-50.2000W/33-39-07.9000N -97.197278/33.652194 (Estimated) |
| Elevation | 845 ft / 257.56 m (Estimated) |
| Land | 1336 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Gainesville, TX |
| Location | Cooke County, TX |
| Magnetic Variation | 06E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Dallas-ft Worth |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | FTW - Fort Worth |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 817-541-3474 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GLE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 12/30
| Dimensions | 4307 x 80 ft (1313 x 24 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 826.00 ft | 792.00 ft |
| Coordinates | 33.655098N / 97.199136W | 33.647070N / 97.188738W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Good Condition
*RY HAS AIM POINTS. |
Basic , Good Condition
*RY HAS AIM POINTS. |
| REIL | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 6001 x 100 ft (1829 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 845.00 ft | 792.00 ft |
| Coordinates | 33.661248N / 97.199477W | 33.644761N / 97.199864W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on right | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |