Gaylord Regional Airport (GLR)
Gaylord Regional Airport (GLR)
GLR
Gaylord Regional Airport (GLR)
Gaylord, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GLR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-42-12.4000W/45-00-46.9000N -84.703444/45.013028 (Estimated) |
| Elevation | 1328 ft / 404.77 m (Surveyed) |
| Land | 1572 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SW of Gaylord, MI |
| Location | Otsego County, MI |
| Magnetic Variation | 06W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Lake Huron |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GLR (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 6579 x 150 ft (2005 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 1321.00 ft | 1328.00 ft |
| Coordinates | 45.014506N / 84.717014W | 45.014471N / 84.691577W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 4200 x 75 ft (1280 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 1322.00 ft | 1316.00 ft |
| Coordinates | 45.016514N / 84.702121W | 45.004996N / 84.702153W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on right |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | |
| TDZ lights | No | No |