Glasgow Municipal Airport (GLW)
Glasgow Municipal Airport (GLW)
GLW
Glasgow Municipal Airport (GLW)
Glasgow, KY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GLW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-57-13.5000W/37-01-54.4000N -85.953750/37.031778 (Estimated) |
| Elevation | 716 ft / 218.24 m (Surveyed) |
| Land | 326 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Glasgow, KY |
| Location | Barren County, KY |
| Magnetic Variation | 04W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | LOU - Louisville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LOU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 5302 x 100 ft (1616 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 71° | 127° |
| Physical elevation | 704.00 ft | 716.00 ft |
| Coordinates | 37.029453N / 85.962361W | 37.034099N / 85.945150W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |