Greenville Downtown Airport (GMU)
Greenville Downtown Airport (GMU)
GMU
Greenville Downtown Airport (GMU)
Greenville, SC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GMU |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-21-00.0000W/34-50-52.6000N -82.350000/34.847944 (Estimated) |
| Elevation | 1048 ft / 319.43 m (Surveyed) |
| Land | 385 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Greenville, SC |
| Location | Greenville County, SC |
| Magnetic Variation | 05W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GMU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 01/19
| Dimensions | 5393 x 100 ft (1644 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 1° | 127° |
| Physical elevation | 989.00 ft | 1048.00 ft |
| Coordinates | 34.840504N / 82.348588W | 34.855318N / 82.348211W |
| Gradient | 1.10 | 1.10 |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSF | |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 10/28
| Dimensions | 4000 x 80 ft (1219 x 24 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 994.00 ft | 1015.00 ft |
| Coordinates | 34.848087N / 82.358817W | 34.847831N / 82.345490W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | No | Yes |
Runway H1
| Dimensions | 50 x 50 ft (15 x 15 m) |
| Surface | CONC-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H2
| Dimensions | 50 x 50 ft (15 x 15 m) |
| Surface | CONC-G |
| H2 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
- ACFT OPER IN THE GREENVILLE ARPT TFC AREA S THRU E BE ALERT FOR JET & CONVENTIONAL TFC DES ON THE GREENVILLE-SPARTANBURG LOC COURSE.
- ACFT INBD FROM THE SSW OR ON ILS RY 01 APCH BE ALERT FOR TFC 4.5 MI S OPERG IN THE DONALDSON CENTER ARPT TFC PAT AT 1800 FT OR BLO.
- NO OVERNIGHT PARKING ON HELIPADS.
- NO ACFT PERMITTED ON TWYS 'C' OR 'D' WHEN ACFT GREATER THAN 12,500 LBS IS OPERATING ON RY 10/28.
- RY 10/28 RESTRICTED TO SMALL ACFT (LESS THAN 12,500 LBS) WHEN ACFT OPERG ON TWYS C OR D.
- NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT, CTC ARPT MGR 864-242-4777.
- ARPT EXISTED PRIOR TO 1959; HELIPADS ARE CONDITIONAL. SEE AIRSPACE LETTER DATED JAN 24, 1990 FOR CONDITIONS.