Grenada Municipal Airport (GNF)
Grenada Municipal Airport (GNF)
GNF
Grenada Municipal Airport (GNF)
Grenada, MS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GNF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-47-53.4000W/33-49-56.8000N -89.798167/33.832444 (Estimated) |
| Elevation | 208 ft / 63.40 m (Surveyed) |
| Land | 656 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Grenada, MS |
| Location | Grenada County, MS |
| Magnetic Variation | 01E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Memphis |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | GWO - Greenwood |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GWO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 04/22
| Dimensions | 4998 x 99 ft (1523 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 52° | 127° |
| Physical elevation | 193.00 ft | 201.00 ft |
| Coordinates | 33.824604N / 89.802176W | 33.833088N / 89.789234W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Poor Condition
*RY 04/22 MKGS BADLY FADED. |
Basic , Poor Condition |
Runway 13/31
| Dimensions | 7000 x 150 ft (2134 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 208.00 ft | 198.00 ft |
| Coordinates | 33.841429N / 89.808530W | 33.828603N / 89.791350W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| Approach light | MALSR |