Gainesville Regional Airport (GNV)
Gainesville Regional Airport (GNV)
GNV
Gainesville Regional Airport (GNV)
Gainesville, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GNV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-16-18.4000W/29-41-24.2000N -82.271778/29.690056 (Estimated) |
| Elevation | 151 ft / 46.02 m (Surveyed) |
| Land | 1650 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Gainesville, FL |
| Location | Alachua County, FL |
| Magnetic Variation | 04W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | GNV - Gainesville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GNV (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 07/25
| Dimensions | 4158 x 100 ft (1267 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 61° | 127° |
| Physical elevation | 151.00 ft | 130.00 ft |
| Coordinates | 29.690306N / 82.282392W | 29.695844N / 82.270935W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | No |
Runway 11/29
| Dimensions | 7504 x 150 ft (2287 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 102° | 127° |
| Physical elevation | 147.00 ft | 105.00 ft |
| Coordinates | 29.690557N / 82.280599W | 29.686170N / 82.257508W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |