Groton-new London Airport (GON)
Groton-new London Airport (GON)
GON
Groton-new London Airport (GON)
Groton (new London), CT
Latest photos of Groton-new London Airport (GON)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GON |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
072-02-42.5000W/41-19-48.2000N -72.045139/41.330056 (Estimated) |
| Elevation | 9 ft / 2.74 m (Surveyed) |
| Land | 489 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Groton (new London), CT |
| Location | New London County, CT |
| Magnetic Variation | 14W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GON (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 05/1984 |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 5000 x 150 ft (1524 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 34° | 127° |
| Physical elevation | 5.00 ft | 6.00 ft |
| Coordinates | 41.325032N / 72.048026W | 41.336413N / 72.037853W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 15/33
| Dimensions | 4000 x 96 ft (1219 x 29 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 9.00 ft | 6.00 ft |
| Coordinates | 41.333116N / 72.053014W | 41.325347N / 72.042726W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
- NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT ARE AS FOLLOWS: RY 05: TURN LEFT HEADING 020 UNTIL REACHING 1,000 FT, THEN ON COURSE; RY 23: TURN LEFT HEADING 210 UNTIL REACHING 1,000 FT, THEN ON COURSE; RY 33: FLY RY HEADING UNTIL REACHING 1,000 FT, THEN ON COURSE.
- NO TOUCH & GO OPNS ARE PERMITTED BTWN 2200-0600.
- TERMINAL AERODROME FORECAST SVC AVBL.
- NO ACFT PARKING IN ARPT SECURITY ZONE ON MAIN RAMP W/O PRIOR AUTHORIZATION.
- FOR FUEL AFTER HRS CALL BEFORE 2100 LOCAL DAY OF ARRIVAL 860-715-8800.
- TRANSIENT PILOTS AT GA RAMP EXIT & RE-ENTER ARPT VIA PILOT PEDESTRIAN GATE ADJACENT TO MAIN TERMINAL WITH POSTED GATE LOCK COMBINATION. THIS GATE IS LGTD WITH ELECTRONIC SURVEILLANCE 24 HRS A DAY.
- ARNG: PPR REQUIRED FOR PARKING AT THE ARNG FACILITY, 860-441-2918, DSN 636-0918 0630-1600L WEEKDAYS. ACFT INBD TO ARNG RAMP CTC BLACKJACK OPS (304.6) 10 MIN PRIOR TO LDG FOR STATUS OF PARKING.
- DEER, BIRDS & WATERFOWL ON & INVOF ARPT.
- PRACTICE APCHS/FULL-STOP/TOUCH & GO LNDGS PROHIBITED BY PURE JET ACFT & ACFT WEIGHING 12500 LBS & OVR EXCP BY WRITTEN APVL FM THE CONNECTICUT AIRPORT AUTHORITY.
- TPA 1000 LGT ACFT; 1500 TBJT & ALL TURBINE POWERED ACFT.
- EXISTED PRIOR TO 1959.