Grayling Aaf Airport (GOV)
Grayling Aaf Airport (GOV)
GOV
Grayling Aaf Airport (GOV)
Grayling, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GOV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-43-43.9000W/44-40-49.2000N -84.728861/44.680333 (Estimated) |
| Elevation | 1158 ft / 352.96 m (Surveyed) |
| Land | 923 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Grayling, MI |
| Location | Crawford County, MI |
| Magnetic Variation | 06W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Lake Huron |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1042 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GOV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 05/23
| Dimensions | 5000 x 150 ft (1524 x 46 m) |
| Surface | CONC-F |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 46° | 127° |
| Physical elevation | 1151.00 ft | 1158.00 ft |
| Coordinates | 44.679177N / 84.734939W | 44.688684N / 84.721085W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 5005 x 150 ft (1526 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1153.00 ft | 1149.00 ft |
| Coordinates | 44.681676N / 84.736388W | 44.671786N / 84.723046W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Fair Condition
*RY 14/32 MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |