Glacier Park International Airport (GPI)
Glacier Park International Airport (GPI)
GPI
Glacier Park International Airport (GPI)
Kalispell, MT
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GPI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
114-15-21.6000W/48-18-37.7000N -114.256000/48.310472 (Estimated) |
| Elevation | 2977 ft / 907.39 m (Surveyed) |
| Land | 1525 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles NE of Kalispell, MT |
| Location | Flathead County, MT |
| Magnetic Variation | 15E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Great Falls |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | GTF - Great Falls |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GPI (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 02/20
| Dimensions | 9007 x 150 ft (2745 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 34° | 127° |
| Physical elevation | 2962.00 ft | 2976.00 ft |
| Coordinates | 48.298800N / 114.267654W | 48.319062N / 114.246516W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 12/30
| Dimensions | 3504 x 75 ft (1068 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 2973.00 ft | 2970.00 ft |
| Coordinates | 48.317945N / 114.258166W | 48.311009N / 114.248209W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left |