Gulfport-biloxi International Airport (GPT)
Gulfport-biloxi International Airport (GPT)
GPT
Gulfport-biloxi International Airport (GPT)
Gulfport, MS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GPT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-04-12.3000W/30-24-26.2000N -89.070083/30.407278 (Estimated) |
| Elevation | 28 ft / 8.53 m (Surveyed) |
| Land | 1400 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Gulfport, MS |
| Location | Harrison County, MS |
| Magnetic Variation | 02E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New Orleans |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | GWO - Greenwood |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GPT (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 14/32
| Dimensions | 9002 x 150 ft (2744 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 20.00 ft | 22.00 ft |
| Coordinates | 30.414954N / 89.082304W | 30.397479N / 89.062086W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-box on left |
| RVR equipment | touchdown | touchdown |
| Approach light | MALSR | MALSR |
| REIL | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 4935 x 150 ft (1504 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 24.00 ft | 26.00 ft |
| Coordinates | 30.415972N / 89.066292W | 30.402403N / 89.066246W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-box on left |
| REIL | No | No |
- NUMEROUS LOW FLYING FISH SPOTTER ACFT OPERG THE SHORELINE BETWEEN PASCAGOULA & GULFPORT SR-SS.
- ACFT OPERG AS SKED OR CHARTER PSGR SVC SHALL NOT TAXI ON TWY 'A' NORTH OF TWY 'B' INTXN WITHOUT ESCORT FROM GND HANDLING AGENT OR ARPT AUTH.
- CIVIL ACFT WITH WING SPAN OF 132 FT OR GREATER AND ALL ACR ACFT MUST BE ESCORTED ALONG TWY 'A' NORTH OF TWY 'C' BY GND HANDLING AGENT.
- MIL ACFT OR ACFT SUPPORTING A MIL MISSION WITH WING SPAN OF 132 FT OR GREATER MUST HAVE ESCORT OR COORD TAXI PROCEDURES WITH GND HANDLING AGENT PRIOR TO TAXIING ON TWY 'A'.
- MAVERICK PAD APRON AREA ON N END OF TWY C RESTRICTED TO MILITARY ARCFT USE ONLY.
- ARRESTING GEAR AVBL DURING ANG OPNS WITH 30 MIN PRIOR NOTICE.
- CSTMS/AG/IMG: REQUESTOR OF PPR RESPONSIBLE FOR NOTIFYING CSTMS 48 HRS PRIOR NOTICE.
- RSTD: C-5 ACFT PRK RSTD TO 1 ACFT AT A TIME DUE TO TXY WIDTH UNLESS COORDINATED.
- ANG: NO COMSEC STOR. PPR ALL TRAN AND DEPLOYED ACFT, REQ PPR 48 HR PN WITH BASE OPS. CTC GUARD OPS 15 MIN PRIOR TO ARR. CRTC BASE OPS OPR 1200-0600Z++ WKD, DSN 363-6027, C228-214-6027, FAX DSN 363-6031, C228-214-6031. BASE OPS CLSD NGT, WKEND, AND HOL UNLESS MSN ESSENTIAL.
- CAUTION: BASH PHASE I BIRD ACT MAY THRU SEP. PHASE II PERIOD OCT-APR. CTC AFLD MGMT, FOR CURRENT BIRD WATCH COND.
- RSTD: LAST 200 FT MIL N RAMP CLSD DUE TO CONST, MEN AND EQPT IN LCTN, USE CAUTION.
- TRIM PAD APRON AREA BETWEEN RY 18/36 AND TWY A RSTD TO MILITARY ACFT USE ONLY.
- TRIM PAD APRON AREA BTN RY 18/36 AND TWY A RSTD TO MILITARY ACFT USE ONLY.
- ACFT OVER 115,000 LBS ARE RESTRICTED FROM 180 DEG TURNS ON RY 18/36. ACFT WITH WINGSPAN GREATER THAN 223 FT ARE RSTRD FM OPERATING ON TWY 'C' BTN TWY 'A' AND AER 32.
- ACFT OVER 155000 LBS ARE RSTRD FM USING THE N PART OF TWY 'A' AT RY 18/36. ACFT OVER 316000 LBS ARE RSTRD FM USING THE S PART OF TWY 'A' BTN TWY 'C' & RY 14/32.
- DUE TO APRON ACTIVITY ACFT WITH WINGSPAN GREATER THAN 170 FT SHOULD BE ALERT ON TWY 'A' BTN TWY 'C' & TWY 'B'.
- 150 FT AGL CRANE 4600 FT N OF RY 18 THLD.
- EXISTED PRIOR TO 1959.