Austin Straubel International Airport (GRB)
Austin Straubel International Airport (GRB)
GRB
Austin Straubel International Airport (GRB)
Green Bay, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GRB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-07-47.0000W/44-29-04.7000N -88.129722/44.484639 (Estimated) |
| Elevation | 695 ft / 211.84 m (Surveyed) |
| Land | 2441 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles SW of Green Bay, WI |
| Location | Brown County, WI |
| Magnetic Variation | 02W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRB (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 7699 x 150 ft (2347 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 60° | 127° |
| Physical elevation | 692.00 ft | 681.00 ft |
| Coordinates | 44.482444N / 88.138046W | 44.493029N / 88.112516W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 8699 x 150 ft (2651 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 695.00 ft | 684.00 ft |
| Coordinates | 44.493817N / 88.133656W | 44.469955N / 88.133612W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |