Greenwood County Airport (GRD)
Greenwood County Airport (GRD)
GRD
Greenwood County Airport (GRD)
Greenwood, SC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GRD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-09-32.7000W/34-14-55.4000N -82.159083/34.248722 (Estimated) |
| Elevation | 631 ft / 192.33 m (Surveyed) |
| Land | 1380 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Greenwood, SC |
| Location | Greenwood County, SC |
| Magnetic Variation | 04W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRD (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPRY |
Runway 09/27
| Dimensions | 5003 x 100 ft (1525 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 85° | 127° |
| Physical elevation | 629.00 ft | 620.00 ft |
| Coordinates | 34.248158N / 82.167321W | 34.249308N / 82.150825W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | ODALS | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |