Greenville Airport (GRE)
Greenville Airport (GRE)
GRE
Greenville Airport (GRE)
Greenville, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GRE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-22-44.0000W/38-50-10.4000N -89.378889/38.836222 (Estimated) |
| Elevation | 540 ft / 164.59 m (Surveyed) |
| Land | 492 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Greenville, IL |
| Location | Bond County, IL |
| Magnetic Variation | 01E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | STL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 2822 x 250 ft (860 x 76 m) |
| Surface | TURF-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 538.00 ft | 538.00 ft |
| Coordinates | 38.837042N / 89.387314W | 38.836969N / 89.377407W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 18/36
| Dimensions | 3999 x 75 ft (1219 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 540.00 ft | 532.00 ft |
| Coordinates | 38.841174N / 89.376460W | 38.830195N / 89.376395W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | pulsating/steady burning on left | |
| REIL | Yes | Yes |