Central Nebraska Regional Airport (GRI)
Central Nebraska Regional Airport (GRI)
GRI
Central Nebraska Regional Airport (GRI)
Grand Island, NE
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GRI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
098-18-34.7000W/40-58-03.1530N -98.309639/40.967543 (Estimated) |
| Elevation | 1847 ft / 562.97 m (Surveyed) |
| Land | 1847 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Grand Island, NE |
| Location | Hall County, NE |
| Magnetic Variation | 07E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | OLU - Columbus |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRI (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 12/1997 |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 13/31
| Dimensions | 6608 x 100 ft (2014 x 30 m) |
| Surface | CONC-E |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1840.00 ft | 1843.00 ft |
| Coordinates | 40.978367N / 98.311719W | 40.965472N / 98.294892W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALS | |
| REIL | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 7002 x 150 ft (2134 x 46 m) |
| Surface | CONC-E |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 1844.00 ft | 1847.00 ft |
| Coordinates | 40.977174N / 98.314771W | 40.957958N / 98.314905W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALS | MALSR |