Seymour Johnson Afb Airport (GSB)
Seymour Johnson Afb Airport (GSB)
GSB
Seymour Johnson Afb Airport (GSB)
Goldsboro, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GSB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-57-38.1300W/35-20-21.7850N -77.960592/35.339385 (Estimated) |
| Elevation | 109 ft / 33.22 m (Estimated) |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Goldsboro, NC |
| Location | Wayne County, NC |
| Magnetic Variation | 08W (1995) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 1191 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GSB (NOTAM-d service available) |
Runway 08/26
| Dimensions | 11760 x 300 ft (3584 x 91 m) |
| Surface | CONC |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 73° | 127° |
| Physical elevation | 72.00 ft | 109.00 ft |
| Coordinates | 35.334692N / 77.979456W | 35.344078N / 77.941728W |
| Traffic pattern | Right | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | LOC/GS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | touchdown |
| Approach light | ALSF1 | ALSF1 |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |