Goshen Municipal Airport (GSH)
Goshen Municipal Airport (GSH)
GSH
Goshen Municipal Airport (GSH)
Goshen, IN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GSH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-47-38.9817W/41-31-34.5505N -85.794162/41.526264 (Estimated) |
| Elevation | 827 ft / 252.07 m (Surveyed) |
| Land | 439 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Goshen, IN |
| Location | Elkhart County, IN |
| Magnetic Variation | 04W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GSH (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 2497 x 180 ft (761 x 55 m) |
| Surface | TURF-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 44° | 127° |
| Physical elevation | 814.00 ft | 822.00 ft |
| Coordinates | 41.526088N / 85.796552W | 41.530993N / 85.790182W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*& 23 HAS WHITE METAL MARKERS AT SIDES & ENDS. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 09/27
| Dimensions | 6050 x 100 ft (1844 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 820.00 ft | 826.00 ft |
| Coordinates | 41.525221N / 85.805537W | 41.525427N / 85.783445W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |