Piedmont Triad International Airport (GSO)
Piedmont Triad International Airport (GSO)
GSO
Piedmont Triad International Airport (GSO)
Greensboro, NC
Latest photos of Piedmont Triad International Airport (GSO)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GSO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-56-28.0444W/36-06-04.7731N -79.941123/36.101326 (Estimated) |
| Elevation | 926 ft / 282.24 m (Surveyed) |
| Land | 2800 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles W of Greensboro, NC |
| Location | Guilford County, NC |
| Magnetic Variation | 08W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GSO (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGRY3 |
Runway 05L/23R
| Dimensions | 9000 x 150 ft (2743 x 46 m) |
| Surface | ASPH |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05L | 23R | |
|---|---|---|
| Alignment | 46° | 127° |
| Physical elevation | 916.00 ft | 855.00 ft |
| Coordinates | 36.099256N / 79.959050W | 36.116433N / 79.937139W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | ALSF2 | MALSR |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | Yes |
Runway 05R/23L
| Dimensions | 10001 x 150 ft (3048 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05R | 23L | |
|---|---|---|
| Alignment | 46° | 127° |
| Physical elevation | 900.00 ft | 886.00 ft |
| Coordinates | 36.091058N / 79.944658W | 36.110143N / 79.920310W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | MALSR | ALSF2 |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | No | Yes |
Runway 14/32
| Dimensions | 6380 x 150 ft (1945 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 925.00 ft | 900.00 ft |
| Coordinates | 36.099480N / 79.952446W | 36.087055N / 79.937218W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| REIL | Yes |
- ACFT WITH WINGSPAN GREATER THAN 171 FT ARE RESTRICTED FROM USING TWY 'E'.
- DUE TO NOISE SENSITIVE AREAS, AIRCRAFT PERFORMING PRACTICE APPROACHES SHOULD EXPECT RUNWAY 5R-23L.
- TWY D1 IS PRIMARY ENTRANCE FOR FBO.
- TWY 'E' PORTIONS NOT VISABLE FROM TWR BTN TWY 'J' & TWY 'H'. TWY 'K' NE TWY 'K6' CLSD EXC CARGO ACFT.
- ESTAB PRIOR 1958