Greenville Spartanburg International Airport (GSP)
Greenville Spartanburg International Airport (GSP)
GSP
Greenville Spartanburg International Airport (GSP)
Greer, SC
Latest photos of Greenville Spartanburg International Airport (GSP)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GSP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-13-07.9000W/34-53-44.4000N -82.218861/34.895667 (Estimated) |
| Elevation | 964 ft / 293.83 m (Surveyed) |
| Land | 3500 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Greer, SC |
| Location | Greenville County, SC |
| Magnetic Variation | 06W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GSP (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 11001 x 150 ft (3353 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 32° | 127° |
| Physical elevation | 941.00 ft | 964.00 ft |
| Coordinates | 34.882885N / 82.228636W | 34.908457N / 82.209081W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on right |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | ALSF2 | MALSR |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | No |