Great Falls International Airport (GTF)
Great Falls International Airport (GTF)
GTF
Great Falls International Airport (GTF)
Great Falls, MT
Latest photos of Great Falls International Airport (GTF)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GTF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
111-22-14.1961W/47-28-57.5541N -111.370610/47.482654 (Estimated) |
| Elevation | 3680 ft / 1121.66 m (Surveyed) |
| Land | 2113 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Great Falls, MT |
| Location | Cascade County, MT |
| Magnetic Variation | 16E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Great Falls |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | GTF - Great Falls |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GTF (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 03/21
| Dimensions | 10502 x 150 ft (3201 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 3680.00 ft | 3659.00 ft |
| Coordinates | 47.469343N / 111.383828W | 47.489693N / 111.353796W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | |
| Approach light | ALSF2 | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes |
Runway 07/25
| Dimensions | 4294 x 75 ft (1309 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 3652.00 ft | 3668.00 ft |
| Coordinates | 47.483773N / 111.380726W | 47.483770N / 111.363363W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left |
Runway 16/34
| Dimensions | 5722 x 150 ft (1744 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 3640.00 ft | 3667.00 ft |
| Coordinates | 47.495413N / 111.372829W | 47.479730N / 111.372838W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left |