Golden Triangle Regional Airport (GTR)
Golden Triangle Regional Airport (GTR)
GTR
Golden Triangle Regional Airport (GTR)
Columbus/w Point/starkville, MS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GTR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-35-29.0000W/33-26-53.8000N -88.591389/33.448278 (Estimated) |
| Elevation | 264 ft / 80.47 m (Surveyed) |
| Land | 1000 acres |
| From nearest city | 10 nautical miles W of Columbus/w Point/starkville, MS |
| Location | Lowndes County, MS |
| Magnetic Variation | 02W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Memphis |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | GWO - Greenwood |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GTR (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 18/36
| Dimensions | 8003 x 150 ft (2439 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 260.00 ft | 253.00 ft |
| Coordinates | 33.459263N / 88.591283W | 33.437271N / 88.591499W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |