Gunnison-crested Butte Regional Airport (GUC)
Gunnison-crested Butte Regional Airport (GUC)
GUC
Gunnison-crested Butte Regional Airport (GUC)
Gunnison, CO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GUC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
106-55-58.9000W/38-32-02.2000N -106.933028/38.533944 (Estimated) |
| Elevation | 7680 ft / 2340.86 m (Estimated) |
| Land | 1600 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SW of Gunnison, CO |
| Location | Gunnison County, CO |
| Magnetic Variation | 12E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Denver |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | DEN - Denver |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GUC (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 9400 x 150 ft (2865 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 74° | 127° |
| Physical elevation | 7658.00 ft | 7680.00 ft |
| Coordinates | 38.532439N / 106.945085W | 38.539742N / 106.913579W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSF | |
| REIL | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 3000 x 150 ft (914 x 46 m) |
| Surface | TURF-GRVL-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 7660.00 ft | 7641.00 ft |
| Coordinates | 38.532514N / 106.939391W | 38.524279N / 106.939393W |
| Traffic pattern | Right | Left |