Grissom Arb Airport (GUS)
Grissom Arb Airport (GUS)
GUS
Grissom Arb Airport (GUS)
Peru, IN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GUS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-09-07.6300W/40-38-53.1400N -86.152119/40.648094 (Estimated) |
| Elevation | 811 ft / 247.19 m (Surveyed) |
| Land | 1312 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles S of Peru, IN |
| Location | Miami County, IN |
| Magnetic Variation | 02W (1985) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GUS (NOTAM-d service available) |
Runway 05/23
| Dimensions | 12501 x 200 ft (3810 x 61 m) |
| Surface | ASPH |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 44° | 127° |
| Physical elevation | 810.00 ft | 800.00 ft |
| Coordinates | 40.635825N / 86.167869W | 40.660342N / 86.136353W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | LOC/GS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | touchdown |
| Approach light | ALSF1 | ALSF1 |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |