Gordonsville Municipal Airport (GVE)
Gordonsville Municipal Airport (GVE)
GVE
Gordonsville Municipal Airport (GVE)
Gordonsville, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GVE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-09-56.8080W/38-09-21.5860N -78.165780/38.155996 (Estimated) |
| Elevation | 454 ft / 138.38 m (Estimated) |
| Land | 34 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Gordonsville, VA |
| Location | Orange County, VA |
| Magnetic Variation | 10W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DCA (NOTAM-d service available) |
Runway 05/23
| Dimensions | 2300 x 40 ft (701 x 12 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 38° | 127° |
| Physical elevation | 453.00 ft | 442.00 ft |
| Coordinates | 38.153497N / 78.168235W | 38.158477N / 78.163316W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Fair Condition
*OLD RY NUMBERS ARE STARTING TO SHOW THROUGH. |
Nonstandard , Fair Condition
*NPI MARKINGS ARE NONSTANDARD. SIX BARS THAT ARE NOT STANDARD SIZE. |
| VGSI | system of panels on right | system of panels on right |