Lee Gilmer Memorial Airport (GVL)
Lee Gilmer Memorial Airport (GVL)
GVL
Lee Gilmer Memorial Airport (GVL)
Gainesville, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GVL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-49-48.8040W/34-16-21.4572N -83.830223/34.272627 (Estimated) |
| Elevation | 1276 ft / 388.92 m (Surveyed) |
| Land | 292 acres |
| Location | Hall County, GA |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GVL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 41° | 127° |
| Physical elevation | 1275.00 ft | 1238.00 ft |
| Coordinates | 34.267069N / 83.837928W | 34.278472N / 83.825981W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 11/29
| Dimensions | 4001 x 100 ft (1220 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 107° | 127° |
| Physical elevation | 1274.00 ft | 1260.00 ft |
| Coordinates | 34.274082N / 83.834159W | 34.270776N / 83.821529W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |