De Kalb County Airport (GWB)
De Kalb County Airport (GWB)
GWB
De Kalb County Airport (GWB)
Auburn, IN
Latest photos of De Kalb County Airport (GWB)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GWB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-03-51.7000W/41-18-25.8000N -85.064361/41.307167 (Estimated) |
| Elevation | 880 ft / 268.22 m (Surveyed) |
| Land | 695 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Auburn, IN |
| Location | De Kalb County, IN |
| Magnetic Variation | 05W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 870.00 ft | 879.00 ft |
| Coordinates | 41.307081N / 85.073446W | 41.307243N / 85.055254W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |