Greenwood-leflore Airport (GWO)
Greenwood-leflore Airport (GWO)
GWO
Greenwood-leflore Airport (GWO)
Greenwood, MS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GWO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
090-05-05.2756W/33-29-39.4769N -90.084799/33.494299 (Estimated) |
| Elevation | 155 ft / 47.24 m (Surveyed) |
| Land | 816 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles E of Greenwood, MS |
| Location | Carroll County, MS |
| Magnetic Variation | 01W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Memphis |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | GWO - Greenwood |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GWO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 5011 x 150 ft (1527 x 46 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 52° | 127° |
| Physical elevation | 140.00 ft | 154.00 ft |
| Coordinates | 33.493151N / 90.091115W | 33.501533N / 90.078076W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Poor Condition
*RY 05/23 MARKINGS BADLY FADED. |
Basic , Poor Condition |
| VGSI | 4-box on left |
Runway 09/27
| Dimensions | 2600 x 60 ft (792 x 18 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 152.00 ft | 162.00 ft |
| Coordinates | 33.498768N / 90.080744W | 33.498599N / 90.072218W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Fair Condition
*RY 09/27 NO CNTRLN. |
Nonstandard , Fair Condition |
Runway 18/36
| Dimensions | 6501 x 150 ft (1982 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 145.00 ft | 139.00 ft |
| Coordinates | 33.499131N / 90.088018W | 33.481270N / 90.088547W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| Approach light | MALSR |