Greeley-weld County Airport (GXY)
Greeley-weld County Airport (GXY)
GXY
Greeley-weld County Airport (GXY)
Greeley, CO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GXY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
104-37-59.6000W/40-26-14.7000N -104.633222/40.437417 (Estimated) |
| Elevation | 4697 ft / 1431.65 m (Surveyed) |
| Land | 1198 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Greeley, CO |
| Location | Weld County, CO |
| Magnetic Variation | 11E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cheyenne |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | DEN - Denver |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GXY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 5801 x 100 ft (1768 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 105° | 127° |
| Physical elevation | 4661.00 ft | 4645.00 ft |
| Coordinates | 40.430687N / 104.646116W | 40.426453N / 104.626035W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 16/34
| Dimensions | 10000 x 100 ft (3048 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4697.00 ft | 4648.00 ft |
| Coordinates | 40.456249N / 104.632237W | 40.428827N / 104.630862W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway H1
| Dimensions | 20 x 20 ft (6 x 6 m) |
| Surface | CONC-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H2
| Dimensions | 20 x 20 ft (6 x 6 m) |
| Surface | CONC-G |
| H2 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |