North Texas Rgnl/perrin Field Airport (GYI)
North Texas Rgnl/perrin Field Airport (GYI)
GYI
North Texas Rgnl/perrin Field Airport (GYI)
Sherman/denison, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GYI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
096-40-25.2000W/33-42-50.8000N -96.673667/33.714111 (Estimated) |
| Elevation | 749 ft / 228.30 m (Surveyed) |
| Land | 1410 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles W of Sherman/denison, TX |
| Location | Grayson County, TX |
| Magnetic Variation | 06E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Dallas-ft Worth |
| Region | ASW - Southwest |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | FTW - Fort Worth |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 817-541-3474 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GYI (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 13/31
| Dimensions | 2277 x 60 ft (694 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 730.00 ft | 742.00 ft |
| Coordinates | 33.717263N / 96.678470W | 33.712269N / 96.673958W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
Runway 17L/35R
| Dimensions | 9000 x 150 ft (2743 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| 17L | 35R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 2° |
| Physical elevation | 741.00 ft | 749.00 ft |
| Coordinates | 33.726317N / 96.672566W | 33.701597N / 96.673486W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| Approach light | MALSR | MALS |