Gary/chicago International Airport (GYY)
Gary/chicago International Airport (GYY)
GYY
Gary/chicago International Airport (GYY)
Gary, IN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GYY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-24-46.0000W/41-36-58.6000N -87.412778/41.616278 (Estimated) |
| Elevation | 591 ft / 180.14 m (Surveyed) |
| Land | 675 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Gary, IN |
| Location | Lake County, IN |
| Magnetic Variation | 02W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GYY (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B U 08/1981 |
| Federal Agreements | NGSY |
Runway 02/20
| Dimensions | 3603 x 100 ft (1098 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 21° | 127° |
| Physical elevation | 589.00 ft | 589.00 ft |
| Coordinates | 41.612282N / 87.418416W | 41.621504N / 87.413653W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 12/30
| Dimensions | 7003 x 150 ft (2135 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 124° | 127° |
| Physical elevation | 590.00 ft | 591.00 ft |
| Coordinates | 41.621346N / 87.421704W | 41.610555N / 87.400513W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | No | No |